Nevyužíváme odpad, předcházíme mu. Upcyklujeme. Bereme výrobní zbytky textilních firem, které by se jinak vyhodily, a tvoříme z nich zbrusu nové a originální kousky. 

Jsme Weetr. Živel svobody a nového směru.

Nemilosrdně sfoukáváme stará dogmata spotřebního chování a přinášíme nová rafinovaná řešení, která přispívají k souladu mezi lidmi a přírodou.

Podporujeme návrat k přirozenému cyklu života – věcí i lidí. V čem je cyklus jedinečný? No přece v tom, že nemá žádný ohraničený konec…

Co to je ta upcyklace?

Rozdíl mezi upcyklací a standardní výrobou je v používaných materiálech. Standardní výrobní procesy většinou vyžadují nové suroviny. Ty je třeba někde získat. Komerční výrobní proces pouze vytváří nové ekonomické hodnoty, které je možné skutečně zhodnotit až aktem samotného prodeje. Bez prodeje není komerční výroba nijak efektivní a představuje pouze zátěž. Hodnota produktu komerční výroby je měřitelná penězi, které za své produkty utrží. Ty pak uhradí i investice do nových materiálů. Jde o začarovaný kruh. Naopak principy upcyklace potřebu nových suroviny neobsahují, protože využívají již jednou vyrobených materiálů.

Upcyklace je o maximálním využívání existujících materiálových zdrojů. Upcyklační postupy zhodnocují jinak nevyužitelné materiály. Ať už zbytky z výroby, různé součástky či vysloužilé spotřebiče a jiné předměty, které by se jinak staly odpadem. Neplatí zde žádné pravidlo, že starý šicí stroj musí být upcyklován zase na šicí stroj (to je renovace). Z šicího stroje můžeme vyrobit vkusný stolek. Z mechanického stroje samotného pak například lampu, držák nebo jen estetický stylový doplněk. Všeobecně platí, že materiál získává upcyklací přidanou hodnotu.

Upcyklace  nepracuje s odpady. Využívá materiály ještě před tím, než se odpady stanou.

(Zdroj: portál trideniodpadu.cz)

Kde se ten materiál – potenciální odpad bere?

Možná vás nikdy nenapadlo, kolik odpadu vzniká zbytečně. Často se v kontextu ekologie mluví o odpadu domácností. Co ale teprve odpad firem? Existuje spoustu výrobních firem, které pracují s nějakým materiálem a z nej vyrábí konkrétní produkty. Materiál se ale nikdy nevyužije všechen a vznikají zbytky, pro které už firma nemá další využití. Tyto zbytky pak putují ve většině případů na skládku. No a právě tady do toho vstupuje Weetr. Přesně tyto zbytky – nové, kvalitní ale zároveň nepotřebné materiály – totiž používá na výrobu nových originálních kousků. 

Kde a jak naše kousky vznikají?

Propojování funguje na všech úrovních celého řetězce. Sáčky totiž šije chráněná dílna Daneta z Hradce Králové. Ta je součástí Centra pro zdravotně postižené a zaměřuje se především na práci s textilem – šití, dále výrobu keramiky a kompletační práce. Zaměstnáni jsou zde vedle odborných šiček (které mají nějaké zdravotní znevýhodnění a nemohou pracovat v běžném provozu) převážně lidé s duševním onemocněním či tělesným postižením, kteří se podílejí na všech výrobních činnostech od stříhání vzorů až po samotnou expedici.

Materiál – textilní zbytky výrobních firem, se tedy posílá právě do Danety, kde už si ho vezmou do parády šikovné švadlenky. Práce je to věru kreativní, protože se jim nikdy nedostanou do ruky stejné kusy látky. Pokaždé je to tak trochu překvapení a proto i kombinace materiálů na sáčcích je pokaždé jiná. Můžete si tak být jisti, že každý sáček je svého druhu originál.